ANNELER HEP Mİ MÜCADELE EDECEK ?

mücadele 1

Her şey çok güzel gidiyor, diyoruz ki bir de aileye bebek gelse şahane olacak, tam bir aile olacağız, çoğalacağız, anne-baba olacağız..

İşte burada başlıyor kadının mücadelesi…

Önce oldu olmadı, tuttu tutmadı derken düşün dur, araştırıp dur onu mu yesem, böyle mi dursam, bunu mu okusam, nasıl kolay hamile kalırım birde şu doktora gideyim aman yediğime dikkat edeyim, aman zamanı kaçırmayayım aman, aman, aman bitmeyen mücadele..

Hadi diyelim başardınız hamilelik haberi geldi..

Sağlıklı mı olacak, nasıl besleneceğim?  Nasıl dursam, ne yöne yatsam, neler bilmem gerek, 9 ay boyunca ne olacak, karnımda her şey yolunda mı? Acaba bunu yemese miydim? Acaba yatsa mıydım? Yok son ana kadar iyi olacağım, yok şu şekil doğuracağım (bunu yapmak için spor mu yapsam, amuda mı kalksam:) )

Böyle geçen uzunnn bir süre sonra o minik yaşam kollarınızda. Ne harika bir duygu..

işte asıl mesele bundan sonra başlıyor..

Aman emdi, emmedi, aman sütüm yetti yetmedi, emzireyim mi? Mama mı vereyim ?  emzirmek için mücadele ver. Ağlıyor sorun nedir ?  aman sallamayayım alışmasın (ama arkadaş sallanınca da uyuyor) sallarsam bundan kurtarmak için ne zaman mücadeleye başlamam gerek. Aman kucağa alışmasın (e anneyi istiyor alınca da kucağa sonsuz bir huzura kavuşuyor) hep kucak istiyor bundan nasıl vazgeçirsem (hadi yeni mücadele) emzik verecek miyim ? yoksa vermesem mi ? hadi verdim ama ne zaman bıraktırmam gerek?  Emzik işi de mücadele..

Emzirmeden ne zaman keseceğim? Emzirmeyi kesmek te bir mücadele

Aman uyku eğitimi ne zaman başlıyor? Hadi uyku mücadelesi, odasında yatmasına alıştırmak başka bir mücadele,..

Yemek yemeğe başladı, hadi yedir mücadelesi, hadi yedi , kendi yesin mücadelesi..

Biraz büyüdü bezi bırakmak gerek hadi yeni mücadele..

İşe döneceğim yeni bir mücadele..

Okula başlayacak ohh bir mücadele daha..

Bu liste uzayıpppp gider, siz okumaktan, ben yazmaktan yorulurum :)

Peki bu mudur annelik?

Eh özetle evet diyebiliriz..

Ama bunların hepsi için bu mücadeleyi verdiğinizde ortalama geçen 3 yıllık süre size gelir 30 yıl..

Yüzlerce şey okuduk paylaştık hala da öğrenmeye devam ediyoruz  elbette bilmek çok güzel, bilgi çağındayız sonuçta, neler elimizin altında, şanslıyız bu yüzden. Ama okuduklarımızı uygulama sırası ve mücadelesi belki biraz yanlış şekilde yapılıyor. Biz önce kendimizi sonra da bebeği dinlemiyoruz..

Önce kendini dinle hazır mıyım? Örneğin uyku eğitimine geçeceğiz ben hazır mıyım bu sürece ? yanıtı evet ise bir de bebeği dinleyin bakalım o hazır mı ? belki senin bebeğin daha erken başlayacak durumda ya da çok daha geç..

Tüm çocuklar farklıdır. Kitaplarda yazdığı gibi şu ayda emzik bırak, bu ayda altını aç, şu zamanda uyku eğitimi,…. Vs. vs.

Bu mücadeleler ile geçen süre sevgiden çalıyor unutmayın..

Örn. Kucağınıza mı almak istiyorsunuz alın, emzik mi vereceksiniz verin bunları yaparken ne zaman vazgeçeceğinizin hesabını yapmayın, bunu bir mücadeleye çevirmeyin  zaten o hareketlenecek ,ağırlaşacak siz yorulacaksınız zaman kendini gösterecek ve doğal akış başlayacak..

Her çocuk farklıdır bunları kendinizi ve bebeğinizi dinleyerek, mücadele olarak değil, içgüdüsel şekilde yapabilmek te mümkün elbette..

Ve öyle de yapın lütfen,  elbetteki  çoğu  doktor, pedegog, pisikolog  bu araştırmaları yapmış yüzlerce kez incelemiş ve yaklaşık zamanları bizlerle paylaşmıştır, ama unutmayın her insan gibi, her bebek te farklıdır.

Şu an aramızda geceleri sallanan, emzik alan veya altını bezleyen :) yoktur sanırım bu işleri mücadele etmeden doğal akışında çözebiliriz..

Sadece bilin ve yaşayın en doğru çözüm önce içinizde sonra da bebeğinizde..

Hayat zaten o kadar çok mücadele demek ki  bunu daha da zor bir hale getirmemeli..

Hepinize mücadelesiz  ve sevgi dolu bir hafta sonu diliyorum.

 

 

 

Cevap Bırakın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>