Doğumdan Sonra

post-natal

Doğum Sonrası..
Doğumdan sonra anne bir yandan bebekle ilgilenmek ve emzirmek zorundayken bir yandan da kendi vücudunun gebelikten önceki hale gelmesi için uğraşır. Anne vücudunun gebelikten önceki halini kolay alması için öncelikle gebelikte beslenme ve egzersiz konularına dikkat etmek gerekir. Gebelikte normal miktarda kilo almak gerekir, kötü beslenmekten kaçınmak gerekir. Ayrıca emzirmek çok hızlı bir şekilde eski halinizi almanızı sağlar.

Doğum sonrası kontrollerinize mutlaka gitmelisiniz.

Kilo vermek için sakın hemen diyete başlamayın. Yanlış beslenme hem sağlığınız hem sütünüz için zararlı.
Emzirme süresince göğüs bakımı ve temizliğine özen gösterilmesi gerekir.

Her anne emzirmenin bebeğe ve annenin kendisine faydaları hakkında çok bilgili olmalıdır ve zorunlu kalmadıkça “ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir” kuralına uymalıdır.

Doğumdan ortalama 6 hafta sonra doktor kontrolünde bir sakınca yoksa cinsel ilişkiye başlayabilirsiniz.

Doğumdan sonra emziren annelerde adetler düzensiz olabilir, bu normaldir. Hatta bazen 6 ay – 1 sene kadar hiç adet görülmeyebilir, emzirme bitince bu durumlar düzelecektir. Fakat bu süre zarfında tekrar hamile kalma riskiniz vardır. Lütfen korunma yöntemleri için doktorunuzdan bilgi alınız.

Bu dönem uykusuzluk, yorgunluk  nedeniyle vücudunuz çok hırpalanabilir v-bu nedenle vitamin takviyesi gerekebilir  eğer doktora bilgi verirseniz o size gereken vitaminleri yazacaktır.

Cevap Bırakın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>