Hamilelikte Babalar

dad-staring-at-new-baby

Hamilelik kadının baştan aşağı değiştiği özel bir durumdur. Bu süreçte baba adaylarından hep anlayış bekleriz. Babaların bu nedenle kendilerini terk edilmiş, bırakılmış hissetmelerini, hatta eşlerine yönelik kıskançlıklar gösterdikleri bir gerçektir.

Bu durumu iyiye çevirebilmek için eşinizin gebeliği sırasında doğum uzmanıyla eşinizin görüştüğü sıklıkta görüşmek, önemli doktor ziyaretlerine ve doğum öncesi testlere onunla birlikte katılmaktır. Aynı zamanda siz de gebelik hakkında okuyabilir, bol bilgi sahibi olmaya çalışabilir, bebeğinizle anne karnındayken bile iletişim kurabilir, onun için alışveriş yapabilirsiniz.

Bunun dışında gebelik ilerledikçe cinsellik te önemli bir sorun haline gelmeye başlar. Bu konuda baba adayları daha çok korku taşımaktadır. Halbuki doktor kontrolleri ve doğum kurslarına katılımlar bu korkularınızdan sizi uzaklaştırıp olaylara daha doğru yaklaşmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca iyi baba olabilecek miyim? Çocuğum ve ailemi maddi manevi rahat ettirebilecek miyim ?vs.. vs.. gibi sorular ve endişeler içerisine girmiş olabilirsiniz..

Unutmayın; bebek doğduktan sonra bebeğin ihtiyaçlarını öğrendikçe planlarınızı buna göre yapıp her şeyi yoluna koyacaksınız. İyi bir baba elbet olacaksınız. Bunun için en önemlisi bebeğinize sevgi göstermek ve en az anne kadar bu konu ile ilgili okuyup bilgi edinmekte saklı. İnsanı korkutan bilinmezliktir…

Çocuğun bakımını paylaşırken eşinizle birlikte konuşarak iş bölümü yaptığınızda aslında ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Hem böylelikle neye uğradığını anlayamamış anne de bir nebze olsun rahatlayacaktır. Özellikle doğum sonrası dönemde annenin dinlenmeye çok ihtiyacı olacaktır. Anne bir canın sorumluluğunu taşımaya başladığı bu dönemde,  daha sinirli, alıngan ve depresif olabilir. Babanın sorumlukları paylaşıcı tavrı anneyi rahatlatacak ve rahatlık bebeğe de huzur verecektir. Sosyal yaşama gelince yeni bir bebek elbet bir süre ilgi odağı olur ve eski alışkanlıklarınızı kenara iter. Gittiğiniz mekanlar, görüştüğünüz arkadaşlar da mutlaka farklılaşacaktır. Ama bu sürecin kocaman bir hayatta birkaç sene olduğunu ve bir süre sonra her şeyin yoluna girdiğini göreceksiniz. Biraz sabırlı olmak gerek..

Unutmayın ki bir anne adayı hamile kaldığını öğrendiği ilk an ANNE olur. Bir baba adayı ise çocuğu ile bir şeyler paylaşmaya başladığında BABA olacaktır.

Cevap Bırakın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>