Hamilelikte Cilt Bakımı

anne

Hamilelik sırasında cildimize özen göstermeye devam etmeli, ve bakımlı olmaktan vaz geçmemeliyiz.. Bu şekilde hem cildimiz hem de ruhumuz iyi hissedecektir.  

Her şeyden önce bu dönemin de kendine has güzellikleri olduğunu unutmayıp, vücudumuzda oluşan değişimlerin gelip geçici olduğunu akıldan çıkartmadan hareket etmekte fayda var.

  • Hamilelik döneminde ter bezleri normalden fazla çalışır. Bu yüzden mümkün olduğunca her gün duş almak sizi rahatlatacaktır.
  • Güneşe çıkmadan mutlaka güneş koruyucu kullanın. Hem güneşin zararlı etkilerine hem de hamilelik lekelerine karşı sizi koruyacaktır.
  • Çatlak oluşmaya müsait göğüs ve karın gibi bölgelere kremlerimizi sürmeyi ihmal etmemeliyiz.
  • Mümkünse ilk 3 ay saçları boyatmamak (ilk 3 ay bebek gelişimi için en önemli zaman)  kimyasallardan mümkün mertebe uzak durmak önemli, sonraki aylarda doktorunuza danışarak ve bitkisel ürünler tercih edilerek boya vs yaptırmak gerekliyse önerilebilir.
  • Saç düzeltici jöleler, kimyasal oluşumları  nedeniyle bu dönemde tavsiye edilmez.
  • Cilt bakımı eğer düzenli yaptırıyorsanız devam edebilir. Ancak hamilelik süresince bazı akne temizleyici ağır ürünler ve      ozon tedavisinden uzak durmalısınız. Eğer evde kendiniz yapıyor iseniz düzenli bakım kremi ve temizleyiciler kullanılabilir. Hormonlar nedeniyle cilt yapısında farklılıklar olabilir. Aşırı yağlı veya çok kuru bu gibi durumlarda kullandığınız ürünleri değiştiriniz..
  • Makyaj yapmak bebeğe zarar vermez. Yine de hamilelik boyunca cildinize değecek ürünlerin doğal olmasına özen göstermek gerek.
  • Tırnaklarınız hem kalsiyum eksilmesi hem de hormonlar nedeniyle zayıflayıp kırılabilir. Özellikle zeytinyağı ve limon karışımından faydalanabilirsiniz. Eğer manikür pedikür yaptırıyorsanız gittiğiniz yerin temizliğinden ve hijyeninden emin olun ya da yanınızda kendi manikür pedikür aletlerinizi kendiniz götürün.
  • Profesyonel masaj  hamilelik boyunca önerilmez. Ancak özel hamile masajı yapan doktorunuzun onayındaki kuruluşlardan faydalanabilirsiniz.
  • Dişlerinizi düzenli fırçalamaya devam edin ağız sağlığı hamilelikte de önemli, özellikle bu dönemde dişler daha çok hassaslaşır ve kanamalar meydana gelebilir. Şikayetleriniz olur ise doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Ve her şeyden önce gülümseyin…

Cevap Bırakın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>