SEZARYEN DOĞUMDAN SONRA GÖBEK KALIR MI?

kilo

Yıllardır birçok kadın sezaryen ile doğum yapınca göbeğinin kaldığını sanarak hem kendini hem de çevresindeki kadınları yanlış bilgilendirmiştir. Bu halk arasında yanlış bir inanıştır. Bu konuda sezaryen ve normal doğum arasında bir fark yoktur. Sezaryen veya başka bir ameliyat göbekte kalıcı yağ birikmesine, sarkmalara neden olamaz. Bu tamamen hastanın doğumdan sonra spor ve egzersiz yapmaması ve beslenmesine dikkat etmemesi ile ilgilidir. Doğumdan sonra çok esnemiş olan karın bölgesi için egzersizler ve doğru beslenme uygulanmadıktan sonra sezaryen olmayan hatta hiç doğum yapmayan bir insanda da göbek yağlanması ve sarkması oluşabilmektedir. Sezaryen ameliyatından sonra egzersiz yapan ve doğru beslenen hastaların karınları ve vücutları eski normal haline rahatlıkla dönebilir, hatta hamilelikten önceki haline göre çok daha iyi olabilir.

Bu nedenle doğumdan sonraki doktor kontrolünde doktorunuz bir sakınca görmediyse 1 ay sonra egzersizlere başlayabilirsiniz. Ayrıca bol su süt üretimini arttırır ve emzirerek te vücudunuzdaki fazla kilolardan birkaç ay içinde kurtulabilirsiniz. Unutmayın doğumdan sonraki yanlış beslenme doğum kilolarınızın kalıcı olmasına sebep olabilir. Hamilelikte olduğu gibi vitamin, mineral, ve protein ağırlıklı beslenip. Hamur işi, çikolata cips, kek, börek vs.. gibi besleyici değeri olmayan ürünlerden uzak duruyoruz.

Cevap Bırakın

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>